Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek işaret dili nedir?

4,334
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek işaret dili nedir?

Bebek işaret dili konuşma öncesi dönemde bebeklerimizin aileleriyle ve çevresindekilerle ağlamadan ve bağırmadan iletişim kurmalarını sağlayan oldukça mucizevi bir iletişim metodudur. Türkçe gibi İngilizce gibi görsel bir lisan olan Amerikan işaret dili işaret alfabesine dayanır.

Bebek işaret dili için beynimiz tarafından gerçek bir dil olarak algılanır diyebiliriz. Amerikan işaret dilinin bebekler için basitleştirilmiş halinde oluşan bebek işaretleri bebeklerimizin daha akıllı, algıları daha açık, daha mutlu, pozitif bireyler olarak yetişmelerini sağlar. 

Bebek işaret dili neden Amerikan işaret diline dayanmaktadır? Amerika'da beyin gelişimi ve dil gelişimi uzmanlarının yaptıkları araştırmalara göre bebeklerimizin doğal yoldan nasıl iletişim kurdukları incelenmiş, beyinlerini hangi tür iletişimle kullandıkları görseller sayesinde ögrenilmiştir.

Bebeklerimiz 2 farklı şekilde iletişim kurmaktadır. İletişimi yeni ögrenen bireyler de aynı şekilde ilkel iletişim dediğimiz metotlarla ve manuel iletişim dediğimiz metodlarla iletişim kurar. İlkel iletişim metotları: ağlamak, bagırmak gibi vokalizasyonları içerir. 

Örneğin bebeğin su sürahisine doğru yaklaşması, emekleyerek o objeyi kendisini getirmesi ilkel iletişim metotları arasındadır.

Manuel iletişim yolları ise el ve beden işaretlerini içerir. Bebeklerimizin çok fazla yaptığı, genelde parmakla bir objeyi göstermek veya evet, hayır diyerek kafayı sallamak gibi işaretler manuel işaretlerdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat