Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek idrarıyla ilgili ne tür sorunlarda doktora gitmek gerekir?

8,864
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek idrarıyla ilgili ne tür sorunlarda doktora gitmek gerekir?

Bebeklerin idrarı ile ilgili miktar, koku ve renk değişikliği uzmanlara fizyolojik değişiklikler ve bazı hastalık durumları hakkında yol gösterir. 

Bebekte idrar miktarının azalması bebeğin yetersiz sıvı aldığını gösterebileceği gibi, bebekte bir böbrek hastalığının habercisi de olabilir. İdrar miktarı az olan bir bebek söz konusu ise, bebek günde 4-5 bezden daha az ıslatıyorsa, sıvı alımını artırmaya çalışmak gerekir. Anne sütü alan bir bebekse daha sık emzirmek, formül süt alan bir bebekse, hava sıcaklığı çok fazla ise yaz mevsiminde ekstra sıvı vermek idrar miktarını artırmıyorsa hekime danışılması uygun olabilir. 

Bebekte bunun dışında idrarın kokusu önemlidir. İdrarın kokusu sürekli şekilde atipik bir koku ise, bebeğin idrarı terli ayak kokusu veya daha tatlı, karamelize bir koku aldıysa doktora başvurmak gerekir.

Bebeğin idrarındaki renk değişiklikleri de genel takibi açısından önemlidir. Bebek yeterli sıvı alıyor ve idrar miktarı da yeterli olmasına rağmen idrarının rengi açık sarı değil de, koyu kahverengi, bordo ya da kırmızı ise bu durum bir böbrek ya da karaciğer hastalığının habercisi olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat