Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek dışkısında kan nasıl tedavi edilir?

4,399
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek dışkısında kan nasıl tedavi edilir?

Bebek kakasında kan görüldüğünde, bu durumun nedenleri ve etkileri düşünülerek tedavi gerekip gerekmediğine karar vermek gerekir. Tedavi gerektiren kan ya miktarca çok fazladır ya da bebeğin günlük hayatını etkileyen sorunlara yol açmıştır. 

Bebeklerde, daha büyük yaş gruplarında görmeye alışık olmadığımız şekilde az miktardaki kanın her zaman çok önemli bir anlamı olmayabilir.  Eğer fazla miktarda kanama varsa ve uzmanlar bunun nedenini öngöremiyorsa, bebeğin makatından endoskopik inceleme yapılması gerekebilir. Ancak bu çocukların çok az bir kısmında gündeme gelir. 

Bebeğin kakasındaki kan, kansızlık ortaya çıkarabilecek miktarda değilse veya bebeğin genel durumunda herhangi bir bozulma yoksa, bebek gayet iyi büyüyorsa, gelişme sorunu ve huzursuzluk yoksa sadece takip etmek yeterlidir. 

Bebeğin kakasında kan görülüyorsa, bu durum bebeklerin yüzde 90-95'inde, bebek 1 yaşına ulaşmadan kendiliğinden geçer. Çoğu kez anlatılan kanama tipi haftada birkaç gün, nokta veya çizgi şeklinde gerçekleşir. Her gün olsa bile bazı bezlerde nokta şeklinde görülen kandır. Bunda da herhangi bir tedaviye gerek yoktur. 

Ancak bebekte huzursuzluğa yol açacak ölçüde bol kanama görülüyorsa, bu durumun nedeni araştırılmalıdır. Bebek kakasındaki kanın nedeni mikrobik, vasküler malforasyon veya ciddi besin reaksiyonları olabilir

Ciddi besin reaksiyonu söz konusu olduğunda, bununla ilgili değerlendirmeler yapıldıktan sonra, bebek yalnızca anne sütü alıyorsa, anneye bir diyet başlanabilir. Anne, ek besin veriyorsa, hem bebeğin diyeti hem de annenin diyeti gözden geçirilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat