Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğinin üstün zekalı olduğunu düşünenler onu nasıl yönlendirmeli?

16,169
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğinin üstün zekalı olduğunu düşünenler onu nasıl yönlendirmeli?

Üstün zekalı bebekler veya bebeğin belli alanlarda daha gelişmiş olması küçük yaşlarda fark edilir. Bu durumu bir uzman ile birlikte değerlendirmek daha yararlı olur. Özellikle anne babanın ilk bebeği ise neyin normal neyin normal olmadığını anlamaları zor olabilir. Bu anlamda ebeveynlerin bebeğin ilgi duyduğu ya da iyi performans gösterdiği alanların üzerine eğilmesinde fayda vardır. 

Bebeğin bir yönü gelişmiş ise ya da üstün fonksiyon gösterdiği bir yönü olduğu düşünülüyorsa bu en baştan itibaren beslenmeli ve desteklenmelidir. En büyük destek ebeveynlerin birebir ilgisi ile olur. Özel eğitim programları da işe yarar ancak anne babanın doğrudan ilgisi ve doktor ile konuşularak oluşturulmuş bir program dahilinde hareket edilmesi daha faydalıdır.

Anne babanın içgüdüleri çocuğu yönlendirmede önemlidir. Bebeği yönlendirmek için bebeği tanımak gerekir. Anne babalar, bebeğin güçlü ve güçlü olmayan yanlarını tespit edebilmeliler. Böylece gerekli destek zamanında gösterilebilir.

Bebeklerde beyin gelişimi

0-3 yaş bebeklerin hızla öğrendiği, beyin gelişiminin aktif olduğu bir yaş aralığıdır. Bu dönemde gerekli destek gösterilmediğinde beyin nöronlarının ucundaki sinaps gelişiminde yeterli hız görülemez. Bebekler uyarılmadığı zaman sinaps artışı hızla düşer, hatta durabilir. Sonrasında da bu yeteneği ortaya çıkarmak son derece zor olur.

Bebeğinin üstün zekalı olduğunu düşünen ya da yeteneğini keşfeden ebeveynlerin bunu küçük yaşlarda değerlendirmesi bebeğin uzun vadedeki yaşam kalitesi açısından önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat