Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin zekasının yaşına uygun ilerlediğini nasıl anlarım?

20,398
kez izlendi
Puan: 3.93 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin zekasının yaşına uygun ilerlediğini nasıl anlarım?

Bebeğin zekasının yaşına uygun olup olmadığı gelişiminin yaşına uygunluğu ile anlaşılır. Yetişkin çocuklarda IQ dediğimiz şeyi bebeklerde gelişim katsayısı olarak ifade ederiz.

Bebeğin zeka gelişiminin değerlendirilmesi

Bebeğin zekasını gösteren şey bebeğin genel gelişimidir. Bunun pek çok değişik boyutu vardır; motor gelişim, ince motor gelişim, konuşma gelişimi, algısal gelişim gibi. Bunların yaşa uygunluğunun tespiti ile bebeğin zeka gelişiminin ne yönde gittiğini değerlendiririz.

Bebeğin algısal gelişimini ölçecek pek çok yöntem var. Uzmanlar bu yöntemleri hem normal çocuklarda, hem de gelişiminde sapmalar gösteren çocuklarda kullanıyor.

Bebeğin zeka gelişimi değerlendirilirken bir bütün olarak bakılır. Bebeğin çevre ile kurduğu iletişim ve göz kontağı değerlendirilir. Göz kontağı, ikinci aydan itibaren gelişir.

Bebeğin algısı

Bebekler erkenden pek çok şeyi algılar. İkinci ay onlar için bir devrim olur ve algılamanın yanında hareket edebilmeye başlarlar. Bunun değerlendirilebilmesi önemlidir. Yavaş yavaş el-göz koordinasyonu gelişmeye başlar. Bu dönemde bebekle anne arasında karşılıklı etkileşimin başlaması beklenir.

Bebek, belli seslere karşı belli sesler ya da belli davranış biçimleri geliştirir. Bebeğin annesine karşılık vermeye başlaması bebeğin zeka gelişimi hakkında olumlu fikir verebilir.

Bebekler görsel, sesli, dokunsal uyaranlara tepki verirler. Bebeğin hareketleri, dış dünya ile nasıl iletişim kurduğu bize bebeğin zeka gelişimi yönünden ipucu olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat