Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin zeka gelişimi için hamilelik döneminde neler yapılmalı?

189,487
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin zeka gelişimi için hamilelik döneminde neler yapılmalı?

Hamilelik döneminde bebeğin içinde bulunduğu ortam tüm gelişimi ve sağlığı için olduğu kadar zeka gelişimi için de önemli. Burada dikkat edilmesi gereken şey annenin düzgün ve dengeli besleniyor olması.

Hamilelikte beslenme

Annenin genel sağlığı bebeğin zeka gelişimini ve hatta tüm gelişimini etkiliyor. Bu dönemdeki önemli konulardan biri annenin balık yağı alıyor olması. Bu, Omega3 takviyesi ile ya da annenin balık yemesi yoluyla alınabilir.

Bebeğin zeka gelişimi için annenin toksik etkilerden korunması ise bir diğer önemli konu. Annenin maruz kaldığı toksinler bebeğin sağlığını ve zekasını etkileyebiliyor. Örneğin ton balığı gibi balıklar vücuda fazla civa almasına yol açıyor.

Civanın vücuda belli bir ölçüde alınması normal insanlara zarar vermiyor ancak gebelik veya lohusalık döneminde alınması bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından sakıncalı olabiliyor.

Hamilelikte alkol ve sigara kullanımı

Hamilelik döneminde arsenik gibi pek çok çevresel toksine dikkat etmek gerekiyor. Gebelik döneminde sigara ve alkol kullanılmaması da çok önemli. Sigara ve alkol tüketimi bebeğin normal doğum ağırlığından düşük olmasına sebep olduğu gibi pek çok alanda da gelişimini engeller.

Alkolün bebeğin zeka gelişimini etkilediğini net bir şekilde biliyoruz. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sayesinde sigaranın bebeğin zeka gelişimini ve beyni ile ilgili pek çok şeyi etkilediğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat