Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin ruhsal gelişimi anne karnında mı başlar?

12,577
kez izlendi
Puan: 4.38 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin ruhsal gelişimi anne karnında mı başlar?

Anne karnındaki bebekte ilk oluşan organ anne ile kan alışverişini sağlayan ve diğer organların gelişimine yardım eden kalptir. 8. haftaya doğru başlayan beyindeki sinir hücreleri arasındaki ileti alışverişi 32. haftaya kadar devam eder. 

Hayatın her döneminde beyin ve sinir hücreleri gelişmeye devam eder. 32. haftadan başlayan bu gelişim doğumdan sonraki 5 yıl boyunca da devam eder. Beyin hücreleri arasındaki iletinin sağlanması vücuttaki işlevlerinin yapılabilmesinin yanı sıra bilinçaltının oluşmasında da etkilidir. 

Anne karnındaki bebeklerde ruhsal gelişim süreci

Çocukta duymanın 16. haftadan itibaren gerçekleştiğini biliyoruz. Dışarıdan alınan iyi ya da kötü iletiler, annenin stresli olması veya çok mutlu olması gibi durumlar bebekte bilinçaltına itilerek birtakım yapıların ortaya çıkmasını sağlar. 

Bebeklerin de ruhu vardır ve hamilelik döneminde başlayan ruhsal gelişim anne adayının ruh durumundaki değişikliklerden etkilenir. Stresli bir ortamda gebe kalmış annenin bebeği hırçın, çok ağlayan, bazen çok hiperaktif olduğu saptanmıştır. Fakat müzik dinleyen, rahat ortamda, mutlu anneliğe hazır endorfin salgılayan, yoga, meditasyon yapan huzurlu bir gebelikte ise mutlu bebeklerin doğdukları saptanmıştır. Dolayısıyla yapılan deneylerden yola çıkılarak bebeğin ruhsal gelişiminin anne karnında başladığı kabul edilmeli, gebelik buna uygun bir şekilde yürütülmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat