Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

69,447
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

"Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur" sorusu, yeni gebe kalan bir gebenin en çok sorduğu, cevabını en çok merak ettiği soruların başında gelir. Bu anı ölümsüzleştirmek için artık kaydediyorlar ve o an çok duygusal anlar yaşıyorlar. 

Gebelik kesesi oluştuktan sonra içinde embriyonun görünmesi yaklaşık 1 haftalık ya da 10 günlük bir periyodu içerir. Bu, gebeliğin başlangıcı kabul edilen, son âdet tarihinden yaklaşık 5 hafta sonraya tekabül eder. Yani, gebeliğin oluşumu, son âdet tarihinden itibaren sayılır ve 5. haftadan sonra biz embriyoyu ultrasonda görebiliriz. 

Transvajinal olarak yapılan ultrasonda 5,5 haftada ya da 5 haftanın sonunda, 6. haftanın başında bebeğin kalp atışlarını duyabiliriz. Ancak her zaman 6. hafta içerisinde bebeğin kalp atışlarını duymak mümkün olmayabilir. Çünkü geç yumurtlama ya da geç döllenme durumlarında bazen kalp atışlarını duymak 7. haftaya sarkabilir. Bu durumda bizler son âdet tarihini düzenleyerek, hastanın doğum yapacağı tarih aralığını değiştirebiliyoruz. Bu nedenle eğer 6. haftada bebeğin kalp atışlarını duymuyorsak bazen bir problem olduğunu düşünebiliriz, "bazen de problem yok, geç yumurtama ya da geç döllenme nedeniyle embriyonun kalp atışlarını duyamadık" diye düşünerek hastayı 1 hafta sonra kontrole çağırırız. Bu kontrolde bebeğin kalp atışları sağlıklı bir şekilde duyuluyorsa o zaman son âdet tarihini düzenleyerek, hastanın doğum yapacağı tarih değiştirilmiş olur. 

7. haftanın sonunda halen kalp atışlarını göremiyorsak, gebelik kesesi bozulmuşsa, kaliteli bir embriyo göremiyorsak bu gebeliği anormal bir gebelik olarak kabul etmemiz gerekecektir. Düşük şeklinde tabir edilen, tıp dilinde abortus dediğimiz durum olarak değerlendirmek gerekir. Böyle bir durumda gebeliği sonlandırma en doğru yaklaşım olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat