Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin işitmesinde problem olduğu nasıl anlaşılır?

19,823
kez izlendi
Puan: 4.90 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin işitmesinde problem olduğu nasıl anlaşılır?

Bebeğin işitmesinde problem olduğu yeni doğan tarama testleriyle çok rahat anlaşılabilir. Çünkü ilk haftadan itibaren bebeğin işitmesi taranır ve 2 kulak karşılaştırılır. Tarama testlerinde sorun olan bebek daha ileri testlere tabii tutulur. 

Bebeğin işitmesinde problem olduğu tepkilerinden de anlaşılabilir. Bebekler ilk başlarda sese çok tepki vermeseler de yanında konuşulduğunda göz kırpışları, ufak tefek göz kontakları ile sese tepki vermeliler. Yüksek sesler olduğunda koruyucu reflekslerden birini gösterirler. 

Anne babalar değişik ses tonlarında bebeğin tepkisini ölçebilirler. Eğer bebek tepki vermiyorsa hemen kulak muayenesi yapılmalı ve bir kulak burun boğaz hekimi tarafından da görülmelidir. 

Yeni doğan bebeğin genel muayenesinin bir parçası olarak kulaklarına da dikkat edilir. Kulaklarına öncelikle otoskop dediğimiz aletle bakılır. Yeni doğan bebeğin kulaklarının içi verniks kazeoza ile dolu olabilir. Yani yeni doğanın cildini saran maddeyle dolu olabilir. 

Muayenede yeni doğanın duyması değerlendirilir. Nasıl tepki veriyor, acaba moro refleksimi yapıyor, korku refleksi mi gösteriyor gibi sese nasıl tepki verdiği muayenenin bir parçasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat