Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin idrarındaki hangi değişiklikler sorun belirtisi olabilir?

9,210
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin idrarındaki hangi değişiklikler sorun belirtisi olabilir?

Sağlıklı bebekler çok büyük bir çoğunlukla doğumdan sonraki ilk birkaç dakika, birkaç saat içinde ilk idrarlarını yaparlar. Bundan sonra da anne sütüyle sorunsuz olarak beslenmeye başladılarsa gün içinde 5-6 kez bezlerini bolca dolduracak kadar idrar yaparlar. 

İdrarla ilgili sorunlardan bir tanesi bebeğin ilk 24 saat içinde hiç idrar yapmamış olmasıdır. Bu durum böbrekle ilgili ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. İlk günlerde idrar yaparken ilerleyen günlerde idrar miktarının azalması bebeğin beslenmesinin yetersiz olduğunun bir göstergesi olabilir. 

Bunun dışında idrar renginin koyulaşması önemli bir hastalık belirtisi olabilir. Özellikle koyu, çay renginde bir idrar yapıyorsa ve bebekte bununla beraber sarılık varsa bu sarılığın sebebi karaciğerle, safra yollarıyla ilgili bir problem olabilir. Bu yüzden değerlendirmek gerekebilir. 

Bebeklerin bezinde bazen idrardaki kristallere bağlı pembe, turuncu, kiremit renkli lekeler olabilir. Bunların çok büyük bir çoğunluğu sağlıklı bebeklerde gözüken hazır bezlerin idrarı süzmesi nedeniyle en üst tabakada takılan kristallerin oksitlenmesi sonucu olan lekerdir. Bu bizi endişelendirmez ama idrarda kan her zaman için bebeği mutlaka incelememizi gerektiren bir durumdur. Kanlı idrar yapan bebeklerde bazen böbrek taşı bile çıkabilir. O nedenle bir çocuk doktoruyla bu konuyu konuşup ileri tetkiklerin yapılması gerekebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat