Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin idrarı nasıl olmalı?

17,527
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin idrarı nasıl olmalı?

Bebeklerin idrar rengi aldıkları sıvı miktarı ile doğrudan etkilenir. Eğer az sıvı alan bir bebek söz konusu ise bu bebeğin idrarı daha koyudur. Bol sıvı alan bebeğin idrar açık renkli olur. 

Genellikle aileler bebeğin anne sütü veya formül süt içtiği dönemlerde ek su vermedikleri için az sıvı aldığını düşünür. Oysa bebeğin idrar rengi açık renkliyse, yeterli sıvı alıyor, hatta fazla sıvı alıyor demektir. 

Az sıvı alan bebeklerin idrar rengi koyu sarı olabilir veya kahverengine yaklaşabilir ancak bu istenen bir durum değildir. Aslen açık sarı idrar rengi en ideal idrar rengidir. 

Bunun dışında sıvı alımından başka idrara geçen bazı patolojik maddeler, bazı hastalık durumları da idrar renginin etkileyebilir. Örneğin bebekte bir sarılık söz konusu olduysa, eğer bu karaciğer hastalıkları veya safra yolları ile ilgili bir sarılıksa idrar rengi iyice koyulaşır. 

Bunun dışında bazı kan hastalıklarında kan hücrelerinin hızlı yakılması sonucu, yıkılan kan hücrelerinden açığa çıkan oksijen taşıyıcı hemoglobin adı verilen madde, idrar yolu ile atılarak idrarın rengini koyulaştırabilir. Bu gibi durumlarda sıvı alımı durumundan bağımsız olarak idrar rengindeki bu değişiklikler ortaya çıkmaktadır.

Kasların yıkıldığı bazı hastalık durumlarında kas tahribatlarında idrar rengi koyulaşabilir. Böbrek hastalıklarında bebeklerde idrar rengi bordo veya kırmızı renk alabilir. Çünkü idrar ile kırmızı kan hücrelerinin kaybı söz konusu olabilir. 

Açık sarı idrar yapan bebekte, bebeğin idrarından sağlıklı olduğuna emin olabiliriz. Ancak koyu renkli idrar yapan bir bebekte sıvı alımını artırmakla idrar rengi açılmıyorsa, mutlaka bir çocuk doktoruna danışılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat