Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

41,500
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti aslında 8. gebelik haftasında belli olur. Embriyonik gelişimin 8. haftasında genital tüberkülden hem dişi hem dişi hem de erkek fetüs gelişebilmektedir. 8 - 9. haftada ultrason ile dişi ya da erkek fetüs ayrımı yapmamız çok mümkün değildir. Hastanın ilk değerlendirmesi en erken 11-12. hafta içerisinde yapılmaktadır. 11 ya da 12. haftalar içerisinde yapılan çok önemli bir işlem vardır. Bu işleme ikili tarama testi denilmektedir. 

İkili tarama testinde aslında bebeğin cinsiyeti ile ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmamaktadır. İkili test Down Sendromu ile ilgili bir tarama testidir. Ancak bu işlemde bebeğin birçok organı kontrol edilmektedir. İkili testte bebeğin mesanesi var mı, bebeğin midesi var mı, bebeğin beyni gelişmeye başlamış mı ya da batın duvarı, yani karın duvarında herhangi bir defekt var mı gibi soruların cevapları alınır. 

İkili testte aynı zamanda bebeğin ekstremitelerine, iskelet sistemine bakılmaktadır. İskelet sistemine bakılırken mutlaka bacaklarının arasında genital tüberkül değerlendirilmektedir. Biz aslında genital tüberkülü değerlendirirken dişi ya da erkek fetüs olduğuna karar verebilmek için bu kabartının horizontal plan dediğimiz düz eksen ile yaptığı açıya bakarak tahmin yapmaya çalışırız.

Yaptığımız işlem bir tahminden öte bir değerlendirme değildir. Eğer bu genital tüberkül horizontal plana 45 dereceden daha yüksek bir açı ile görüntü veriyorsa erkek fetüs, 45 derecenin altında bir açı veriyorsa, dişi fetüs olarak değerlendirilir. Bu değerlendirme her zaman doğru olmayabilir, yanılıtıcı bir değerlendirmedir. Ancak kesin değerlendirme 14. haftadan sonra yapılmaktadır. Bu haftadan sonra yapılan değerlendirmede yanılma payı çok çok azdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat