Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin cinsiyeti anne rahmine düştüğü zamanla ilişkili midir?

16,799
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin cinsiyeti anne rahmine düştüğü zamanla ilişkili midir?

Bebeğin cinsiyeti, annenin rahmine düştüğü zamanla ilişkili değildir. Anne ve baba yumurtalarının, anne tüpünde birleştiği noktada bebeğin cinsiyeti belirlenmiş olur. Çünkü kromozomların yarısı anneden, yarısı babadan gelir. 

Aslında cinsiyet kromozomu baba tarafından belirlenmiş olur çünkü annedeki kromozomların hepsi X kromozomudur. Babalarda ise yarısı X, yarısı Y kromozomudur. 

Eğer yumurta X kromozomu taşıyan bir sperm ile döllenirse o zaman bebek kız olacaktır. Eğer Y kromozomu taşıyan bir spermle döllenirse erkek bebek dünyaya gelecektir. Bunu da seçmenin herhangi bir doğal yolu yoktur. Dolayısıyla bebeğin cinsiyeti döllenme anında belirlenir. Bundan bir hafta sonra da hücreler artarak rahime düşer. 

Görüldüğü gibi bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi, erkekten gelen spermin hangi kromozomdan olduğuna bağlı olarak şekillenmektedir. Anne, bu noktada belirleyici değildir. Cinsiyet, yumurtanın sperm tarafından döllenmesiyle belirlenir.

Ancak ve ancak tüp bebek yöntemi ile yapılan bebeklerin cinsiyeti belirlenebilir, fakat bu da ülkemizde yasal değildir. Sadece genetik olarak aktarılan önemli hastalık gibi durumlarda, yani ileride çocuğun sağlığını ciddi anlamda etkileyecek sağlık problemlerinin kromozom ile aktarıldığı hallerde çocuğun cinsiyeti belirlenebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat