Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin bezinde pembe leke var, neden olabilir?

230,417
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin bezinde pembe leke var, neden olabilir?

Bazen anneler bebeğin altını değiştirirken, bebek bezinde pembe renkli ya da turuncu renkli ya da koyu kiremit renginde lekeler fark ederler ve bebeğim kanlı idrar yapıyor diye panik içinde o bezi bize getirirler. Bu aslında hazır bez teknolojisinin getirdiği bir sorundur. Bebeğin idrarını hazır bezler süzerler, bebeğin idrarında normal miktarda bulunan bir takım kristaller (idrarın tortusu diyebiliriz), hazır bezin en üst tabakasında süzülür ve kalırlar. Sonra bunlar havayla temas ettiklerinde oksitlenirler ve turuncu renkte ya da kiremit renginde ya da bazen pembe renkte lekelere yol açarlar.

Aslında bu ciddi bir sorun değildir. Eğer bebek yeterince anne sütü almıyor ve bu yüzden de biraz koyu bir idrar yapıyorsa, bu lekeler daha da belirgin olabilir. Sadece yapılması gereken bebeği daha çok anne sütüyle beslemek ve bu durumu takip etmektir.

Bebeğin bezindeki pembe, turuncu lekeler büyük çoğunluğunda kristallerden oluşur. Ancak bebek bazen kanlı idrar yapıyorsa, burada gerçekten kan da bulunabilir. Bu da kırmızı lekeye yol açabilir. Ama tecrübeli bir doktor, bu lekeli bezi gördüğü zaman bunun kandan mı ya da kristallerden mi olduğunu rahatlıkla ayırt edebilir. Basit bir idrar tahlili yaparak bu lekelerin sebebi çok daha kolay anlaşılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat