Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğin ateşini en doğru nasıl ölçebiliriz?

39,558
kez izlendi
Puan: 2.40 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğin ateşini en doğru nasıl ölçebiliriz?

Bebeklerde ateş ölçümü için koltukaltı veya makattan ölçüm doğru ve kesindir. Civalı dereceler piyasadan kalkmış olsa da zannedildiği gibi korkulacak bir durum yoktur. Çünkü aslında o civa toksik bir civa değildir. Ateş ölçmek için elektronik ateş ölçerler de da tercih edilebilir. 

Ölçüm yaparken şunu çok iyi bilmek gerekir: Makattan alınan ateş ölçüsü 1 derece daha yüksektir. Yani makattan ölçtüğünüz 37,8 - 38 derece normal kabul edilirken, aynı derece koltukaltından alındığında 37,5 - 38 derece hafif ateş olarak değerlendirilir. Yani koltukaltından ölçtüğünüzde 37'yi geçtiği zaman ateş başlamış anlamına gelir. 

Makattan ölçtüğümüz zaman da 37,8 -  38'i geçtikten sonra ateş başlamış olur. Bu anlamda bebeğinizdeki ya da çocuğunuzdaki ateş sonucunu değerlendirirken bunu bilmekte fayda vardır.

Sensörlü kulaktan ateş ölçer kullanımı

Kulaktan ateş ölçme teknik olarak çok güzel bir ölçüm yöntemi ve doğru kullanıldığında gerçek sonucu verse de pratikte bebeklerde uygulanırlığı zordur. Çünkü kulaktan ateş ölçerin ucundaki sensörün, kulak zarını 90 derece dik bir şekilde görmesi gerekir. Bebeklerin kulak zarı dar, tüylerle dolu çoğu zaman kirler de olduğu için 90 derecelik açının sağlanması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle kulaktan ölçümler bebekte normal ile alakası olmayan garip sonuçlar çıkarabilir. O yüzden anne babalara kulak ölçümü önerilmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat