Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimizin bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz?

34,189
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimizin bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz?

Kış ayları geldiğinde bebekli ailelerin en büyük endişesi soğuk havalardır. Havaların soğumasıyla beraber hastalıklar ve salgınlar bebekler için tehlike oluştururken, aileler bebeklerini kalabalık ortamlara sokmaktan çekinir. Bu noktada hastalıklardan korkmak ve bebeğinizi gereğinden fazla koruyup kollamak yerine onun bağışıklığını destekleyerek keşfetmesine izin verin. Bağışıklığın desteklenmesinde ise beslenme çok büyük rol oynuyor.

Doğumdan itibaren, bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini sağlayan en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Prebiyotikler, anne sütünün en önemli bileşenlerindendir. Prebiyotikler bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını artırarak, bebeğin tüm sağlığını olumlu şekilde etkiler. Bağırsaklarımızdaki faydalı bakterilerle bağışıklık sisteminin savaşçı hücreleri devamlı bir iletişim halindedir. Bu yararlı bakteriler ile bağırsak florasının sağlıklı şekilde gelişmesi bebeğin bağışıklık sistemi üzerinde önemli rol oynamaktadır. 

Dolayısıyla anne sütünün içerisindeki prebiyotiklerin bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri vardır. Bununla birlikte anne sütü içeriğinde antikorlar ve diğer önemli bileşenler de bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Bu doğrultuda bebeğinizin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması için ilk 6 ay tek başına olmak üzere, en az 1 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi önemlidir. 

Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda bebeğinizin bağışıklığını desteklemek için devam sütlerini kullanabilirsiniz. 6. aydan sonra ek gıdalarla birlikte bebeğinizi ağırlıklı olarak anne sütü veya devam sütü ile beslenmeye devam etmelisiniz.

Bunun dışında,
- Düzenli uyku yine bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Kış da olsa bebekleri dışarıya çıkarmak ve temiz hava almalarını sağlamak önemlidir.
- Aşırıya kaçmamak şartıyla bebeğinizin günlük bakımında hijyenine de dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Ancak çok aşırı hijyenin bebeklerin savunma sistemlerinde yarar yerine zararlı etkilerinin olduğunu unutmamak gerekir.

Tüm bunların yanı sıra, bebeklerin sigara dumanına ve çevresel kirliliğe maruz kalıyor olması bağışıklık sistemlerini olumsuz etkilemektedir. Aşılarının düzenli ve ayına uygun olarak uygulanması sağlıklı bir bağışıklık geliştirmesi için son derece önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat