Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimizi sivrisinek ısırdığında neler yapabiliriz?

96,465
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimizi sivrisinek ısırdığında neler yapabiliriz?

Bahar ve yaz aylarında bebeklerin yaşadığı en sık sağlık sorunlarından biri böcek ısırmalarıdır. Böcek ısırmalarının çok önemli bir bölümünü de sinek ısırıkları oluşturur. Böcek ısırıkları en çok kaşıntı ve ağrıya neden olur. Sivrisinek ısırıkları ise esas olarak kaşıntıya neden olur.

Sinek ısırığına karşı hiçbir müdahalede bulunmasanız bile kaşıntısı birkaç gün içinde geçecektir. Kaşıntıyı geçirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de vardır. 

Bebeklerde sivrisinek ısırığı

Sivrinekler ısırdığı zaman bebeklerin cildine bazı kimyasal maddeler zerkederler ve bu maddeler bebeklerde kaşıntı, kabarıklık, hassasiyete neden olur. 

Yeni oluşmuş bir sivrisinek ısırığına buz uygulanması kaşıntıyı hemen durdurur. Sivrisineğin ısırdığı yere bir buz küpünü, kumaşa sararak bir kaç kere uygulamamzı kaşıntıyı alacaktır. 

Bebeğinizde sivrisinek ısırığının üzerinden zaman geçmişse ama kaşınmaya devam ediyorsa ısırığın üzerine tırnağımızla ya da sert bir cisimle 5-10 saniye baskı uygulanması faydalı olacaktır. Mesela kalemle ısırığın olduğu noktaya 10 saniye baskı uygulanması kaşıntının azalmasına neden olacaktır.

Sivrisinek ısırığına karşı ilaç ya da krem de kullanılabilir. Ama bu tip ilaçları doktor önerisi ile kullanmak gerekir. Isırığın etkisinin hemen geçmesini istiyorsak kortizonlu kremler ya da içeriğimde anti-alerjen maddelerin olduğu kremler de kullanılabilir. Fakat sivrisinek ısırıklarının çok büyük çoğunluğunda herhangi bir tedavi uygulamaya gerek yoktur. Kaşıntı ve ısırığın etkisi kendi kendine düzelecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat