Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimizi öksürüğe neden olan rahatsızlıklardan nasıl koruyabiliriz?

8,433
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimizi öksürüğe neden olan rahatsızlıklardan nasıl koruyabiliriz?

Bebeklerde öksürüğe neden olan rahatsızlıklar doğumsal anomalilerden bir çok enfeksiyona kadar uzar. Doğumsal anomalilerde bebeği öksürükten koruyamayız. Bebeği yana doğru yatırmak, burun tıkanıklığı varsa burnu açmak, banyoda buhar yapmak bu anlamda öksürüğün kesilmesine neden olur. İkinci bir neden reflü hastalığıdır. 


Bu mide içeriğinin yemek borusuna kaçması ile gerçekleşir. Boğaza gelen bu artık bebeklerde en sık görülen nedendir. 0-6 ay arası olan bebeklerin yüzde 60'ında reflü olabilir. Burada önemli olan bebeği besledikten sonra yarım saat dik tutmak, yatış pozisyonuna dikkat etmek, yatağın 45 derece eğimli olmasını sağlamaktır. 

Evde anne ya da baba sigara kullanıyorsa bu da öksürüğe neden olabilir. Hava kirliliği de etkileyebilir. Bebeklerde çok tehlikeli ve ölümcül olabilen enfeksiyon boğmaca hastalığıdır. Boğmaca hastalığından korunmak için ilk aşı 2 aylıkken yapılır. Boğmaca aile içinde bebeğe bulaşabilir. 

Boğmaca hastalığının bebeğe bulaşmaması için tüm ailenin aşılanması önemlidir. Anne gebelik öncesi de aşıyı yaptırmış olabilir. Evde hasta varsa bebeğe enfeksiyon bulaşmaması için ellerini sıklıkla yıkamalı, maske takmalı ve bebekle aynı ortamda kalmamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat