Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin göbeği düşmedi, ne yapmalıyım?

18,987
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin göbeği düşmedi, ne yapmalıyım?

Doğumdan sonra göbek kordonu 7-10 gün arası düşer. En geç 2 haftada düşmesi gerekir. Göbek kordonunun düşmesini sağlayan en önemli faktör bağışıklık sistemidir. Eğer bir bebeğin göbek kordonu doğduktan sonra 2. hafta içinde helan düşmemiş ise ve göbekte de herhangi bir enfeksiyon bulgusu, herhangi bir sulanma yoksa hastalık açısından bebeğin incelenmesi gerekir.

Bunlardan bir tanesi hipotiroidi hastalığıdır. Özellikle hipotiroidi tehlikeli bir hastalık olmasına rağmen bütün bebeklerde sağlık bakanlığı tarafından rutin taraması yapıldığı için genellikle teşhisi erken konulmaktadır.

Bağışıklık sistemine bağlı hastalıklarda, bağışıklık yetmezliklerinde göbek kordonunun vücuttan atılması gecikebilir. Kimi zaman da kanın pıhtılaşması ile ilgili bazı hastalıklarda, faktör 13 eksikliği denilen bir hastalıkta göbek kordonunun düşmesi gecikebilir.

Bebeğiniz doğduktan sonra eğer 2 hafta sonunda göbek kordonu son derece sağlam ve sıkı bir şekilde yerinde duruyorsa bu hastalıklar açısından çocuk doktorunuz incelenmesini yapacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat