Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin çişi kokuyor, neden olabilir?

65,789
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin çişi kokuyor, neden olabilir?

Bebeğin idrarındaki koku genellikle sıvı alımı ile ilişkili olarak idrar miktarı azaldığında daha yoğun bir koku içermesi şeklinde olabilir. Ancak daha nadir de olsa, ülkemizde akraba evliliklerinin sık olması nedeniyle bazı doğumsal metabolik hastalıklarda tipik idrar kokusu hastalığın ilk habercisi olabilir. Özellikle anne ile baba arasında akrabalık var ise, ailede başka çocuklarda ölüm veya hastalık öyküsü var ise metabolik hastalıklar yönünden değerlendirme yapmak gerekir.

Bebeğin idrarında terli ayak kokusu, akçaağacı kokusu adı verilen daha tatlı, karamelize tarzda bir koku alındığında farklı metabolik hastalıklar yönünden değerlendirme yapmak gerekebilir. 

Bebeğin idrarındaki koku yeterli sıvı alamamasına bağlı basit bir sebepten kaynaklanabileceği gibi, aslında hayati riski yaratabilecek, çoğu kez akraba evliliği nedeniyle riski artabilen metabolik hastalıkların da ilk bulgusu olabilir. Dolayısıyla bebeğin sıvı alımı artırıldıktan sonra aynı koku aynı türde devam ediyorsa doktora danışılması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat