Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğimin cildinde tüyler var, sebebi ne olabilir?

27,458
kez izlendi
Puan: 2.71 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğimin cildinde tüyler var, sebebi ne olabilir?

Yeni doğan bebeklerin ciltlerinde küçük tüyler olabilir. Özellikle bebekler normalden biraz daha erken doğduysa tüyler biraz daha fazla olabilir. Bunlara şeftali tüyü ya da ayva tüyü anlamında lanugo ismi takılır.

Bu tüylerin birçoğu zamanla kendi kendine kaybolabilir. Eğer anne hamileliği sırasında diyabet olduysa yani annenin gebelik sırasında kan şekeri yükseldiyse bu tüyler biraz daha belirgin olabilir. 

Kimi bebeklerde kulak kepçesi simsiyah tüylerle kaplı olabilir ve bu bazen anneleri endişelendirebilir. Ancak bu tamamen normal bir burgudur. 

Normalden birkaç hafta önce doğan bebeklerde görülen tüyler herhangi bir hastalığın bulgusu değildir. Lanugo ismini verdiğimiz bu tüyler bizim için tamamen normal kabul edilebilir. Bebeğin büyüme süresi içinde hepsi dökülecektir.

Eğer bebeğin derisindeki tüyler aslında siyah renkte kıl denilen yapıdaysa, daha iri oluşum varsa ve özellikle benlerin üzerindeyse derideki siyah lekelerin üzerinde çıkan tüyler varsa bunlar bazen olası sorunların habercisi olabilir. Bu nedenle çocuk hekimiyle görüşüp bunları daha ayrıntılı incelenmesini yapmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat