Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğime ne zaman ve ne kadar devam sütü vermeliyim?

8,711
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğime ne zaman ve ne kadar devam sütü vermeliyim?

Bebeğin beslenmesinde son derece önemli ve değerli olan anne sütü yetersizliklerinde bebeğimize destek olarak verebileceğimiz en doğru ürün devam sütleridir. Anne sütü yetersizliğini bebeğin doğum kilosu ve daha sonraki aylarda aldığı kilolara bakarak büyüme hızı üzerinden değerlendirip karar vermemiz gerekir. Yetersizlik gördüğümüz zaman çocuğun ayına kilosuna dikkat ederek veya yaşına dikkat ederek devam sütü verilmelidir. Çünkü terminolojide çocuğun adı süt çocuğudur. 

Özellikle 0-1 yaş arasında erkenden ev yemeklerine başlamak, açığı ev yemekleri ile kapamak kesinlikle yanlıştır. Bu çocuğa yüksek kalori ve protein vererek onu gürbüz ve obez bir çocuk olmaya doğru yönlendirir. 

Annesinden emerek beslenen bir çocuk her seferinde annesinden 100 veya 120 ml süt alır. Bu durumda anne sütünün yetersiz olduğu öğünlerde veya olmadığı durumda yine anne sütünde olduğu gibi 3 saat aralıklarla 100 ya da 120 en fazla 150 ml devam sütü ile destek olunabilir

Devam sütü hazırlarken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Bir kere kullanacağımız su kaynamış, ılımış, temiz su olmalıdır. Her seferinde 30 ml su için 1 silme ölçek devam sütü konulur. Hazırlarken de önce bebek kaç ml tüketecek? Örneğin 150 ml, 150 ml su konur içinde 5 tane 30 ml olduğuna göre 5 tane silme mama koyularak hafif bir çalkalamayla devam sütü hazır hale getirilir. Bu esnada el temizliğine ve elimizin mama ile temas etmemesine özen göstermek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat