Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğime et vermeye ne zaman başlayabilirim?

73,021
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğime et vermeye ne zaman başlayabilirim?

Bebek 6 aylık olduğunda ek gıdalara geçiş yapılabilir. Ek gıda olarak ilk 1 ayda sebze püreleri verilebilir. Bebek 7. ayda hayvani proteinlerle tanışabilir. 

 
Bebeğe verilecek ilk et kırmızı et olmalıdır. En az 3 kez çekilmiş, iyice inceltilmiş kıymayı haşlayarak yaklaşık bir yemek kaşığı sebze püresinin içine katıp bebeğinize yedirebilirsiniz. Bebeğe kırmızı et verildikten yaklaşık 15 gün sonra tavuk eti de yine aynı şekilde kıyma yapılıp verilebilir. Bebek 8 aylık olunca çok sık olmamak koşuluyla, örneğin ayda 2 kere, tavuk ciğeri ya da kuzu ciğeri de bebeğe yedirilebilir. Ciğer de haşlanıp, zarı soyulup sebze püresine katılmalıdır. 
 
Bebek katı gıdaları sindirebilir hale geldikten sonra köfte ve dolma gibi içinde et bulunan gıdalar çatalla ezilerek bebeğe yedirilebilir. 
 
Balık eti diğer et türlerine göre daha ağır olduğundan ve bebekte alerji oluşturabileceğinden 9. aydan sonra yedirilmelidir. Bebeğe verilen balığın büyük balık olmamasına özen gösterilmelidir, çünkü büyük balıklar yaşlı balıklardır ve arsenik ya da cıva gibi zararlı maddeleri vücutlarında barındırabilirler. 

Tane ile alınan her türlü küçük balık bebeğe verilebilir. Balık buğulama olabilir ya da az yağda tavada pişirilebilir. Bebeğe verilmeden önce kılçığı çok iyi ayıklanmalıdır. Bebeğin anne ya da babasında herhangi bir alerji varsa balığın bebeğe 1 yaşından sonra verilmesinde fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat