Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğim parmak ucunda yürüyor, normal mi?

27,000
kez izlendi
Puan: 3.53 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğim parmak ucunda yürüyor, normal mi?

Bebekler yürümeye başladıklarında bazen parmaklarının ucuna basarak yürürler. Kız çocuklarında buna balerin yürüyüşü, erkek çocuklarda ise balet yürüşü adı verilir. Parmaklarının tam uçlarına basarak yürümelerini yaparlar. Buna oldukça sık rastlanır. Genellikle bunları tamamen normal varyasyonlar içinde sayarız. 

Nadiren bazen prematüre çocuklarda veya beyin felci denilen durumlarda da parmak ucuna basarak yürüme olmaktadır. Bu 2 durumu iyi ayırmak gerekir. Bunların önemli kısmı fizyolojiktir. Çocuk kendi başına yürümesini düzeltir. Bazen de fizik tedavi veya egzersizlere ihtiyaç duyulabilir. Bunun da bir ortopedi doktoru ile görüştükten sonra yapılması sağlanabilir. 

Çok ender durumlarda parmak ucuna basan çocuklarda özel ayakkabılar gerekebilir. Gene çok ender durumlarda ise küçük müdahaleler ile buradaki baskı ve tendonlardaki gerilmelerin düzeltilmesi gerekebilir. Ama bunlar nadiren kullanılır.

Parmak ucuna basan kız veya erkek çocukta öncelikle beklemek, çocukları yakından takip etmek yeterli olmaktadır. Hemen hemen hepsi kendiliğinden düzelebilmektedir. Eğer bunlar zamanla kendiliğinden düzelmiyorsa bu durumda altında ortopedik ve nörolojik bir problem var mı diye ortopedi doktoru, nöroloji doktoru veya çocuk nöroloğu tarafından birlikte değerlendirilerek bir tedavi yöntemi geliştirilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat