Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğim çok fazla çiş yapıyor, normal midir?

10,005
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğim çok fazla çiş yapıyor, normal midir?

Bebeğin çok fazla çiş yapmasının en önemli nedeni fazla sıvı alımıdır. Bebeklerde, özellikle sadece anne sütü ya da formül süt alan bebeklerde fazla idrar yapmanın en önemli nedeni fazla beslenmedir. En sık neden bu olmasına karşın, bazı bebeklerde bazı hormonal sorunlar da sıvı alımı yeterli olmasa bile idrar çıkışı fazla olabilir. Bu durumda bebek yeterince sıvı almamasına rağmen idrarla fazla sıvı kaybettiği için vücudu susuz kalır ve riskli duruma düşebilir. Bu nedenle bebeğin genel halini değerlendirerek idrar miktarını fazla olduğu durumlarda, bebeğin bol idrarı varsa, ağlayamayacak kadar gözleri kurumuşsa, dili de kuru ise hemen doktora başvurmak gerekir. 

Bebeğin keyfi yerindeyse, gülüyor, oynuyorsa, annesini sık sık emiyorsa, bir yandan da bol idrar yapıyorsa bu tamamen normal bir durumdur ve herhangi bir endişeye gerek yoktur. 

Bazı böbrek hastalıkları bebeklerde aşırı idrar yapmaya neden olabilir. Böbrek hastalıklarına bağlı aşırı idrar yapılması durumunda, genellikle bebeğin büyüme ve gelişmesi ciddi olarak geri kalır, genel olarak keyfi kaçık olmasa da iyi kilo alamaz, büyümesi yeterli değildir. Bu da yine doktora danışılması için önemli bir uyarıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat