Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğim çok az çiş yapıyor, normal midir?

73,764
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeğim çok az çiş yapıyor, normal midir?

Bebeğin yaptığı çiş miktarını değerlendirirken objektif verilere göre değerlendirmek gerekir. Bebek açık renkli idrar yapıyorsa, günde 5-6 kere bezini ıslatıyorsa bu miktar yeterli miktardır. Ancak aileler bebeğin altını daha az açıyorsa 5-6 kere yaptığını fark etmeyebilir ve idrar rengi de açık olduğundan yapmadığını zannedebilir. Oysaki koyu renkli idrar yapan bebekte, 3-4 kere yapsa da idrar miktarı azalmış olabilir. 

Bebeklerde idrar miktarının azalmasının en önemli nedeni yetersiz sıvı alımıdır. Bu durumda bebeklerin daha fazla sıvı alımını sağlamak, ilk 6 ayındaki bir bebekte annenin emzirmesini sıklaştırması en iyi tedavi şeklidir. Eğer anne, daha sık emzirmesine rağmen bebeğin idrar miktarında artma olmuyorsa, yani halen koyu renkli idrar yapıyorsa, o zaman anne sütü gerçekten yeterli gelmiyor olabilir. Bu durumda anne sütüne destek gerekebilir.  Bunu da ayırt edebilmek için en iyi gösterge bebeğin tartı alımıdır. Bebeğin ilk aylarda tartı alımı büyüme eğrilerinde gösterilmiştir. İlk 3 ay daha hızlı kilo alan bebekler, 3-6 ay arasında daha yavaş kilo artışı yaşar. Bu normaller bilindiği sürece bebeğin idrarındaki azalmanın anne sütünün az gelmesi ile ilişkili olup olmadığını ayırt etmek mümkündür. 

Bebeklerde idrar miktarında azalma ve renginde koyulaşmanın en sık nedenleri beslenme ile ilişkili olsa da, bir diğer neden ise bebeklerde böbrek rahatsızlığı olabilir. Çünkü böbrek hastalıkları idrar miktarında azalmaya yol açabilir. Örneğin, erkek çocuklarda idrar yollarında posterior üretrar valve adı verilen bir akımı güçleştiren durum, erkek bebeklerin az idrar yapmasına sebep olur. Zamanında müdahale edilmezse, böbreklerde ve mesanede genişlemeye ve böbreklerde kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle bebeklerde idrar miktarının yakın takibi çok önemlidir. Ancak bunu değerlendirirken de objektif göstergelere göre yorum yapılması önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat