Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeği sallayarak uyutmak doğru mu?

146,412
kez izlendi
Puan: 4.80 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeği sallayarak uyutmak doğru mu?

Bebeklerin sallanmasının bir sakıncası yoktur. Çünkü bebekler sallanmayı anne karnından biliyorlar. Bu yüzden gün içinde hareketsizdirler ve uyurlar.

Ne zaman gece olur ve anne hareketsizdir, o zaman bebek uyanır. Bu olay doğduktan sonra da böyle devam ediyor, o yüzden bebekler gündüz saatlerinde bol bol uyuyup, geceleri uyanarak anneden ilgi istiyorlar. Bebeklerin gece gündüz mevhumu da yok. Geceyi gündüzle karıştırıyorlar.

Bebeğiniz sizin sesinizle sakinleşir

Bebeği sallayarak uyuttuğunuz zaman hafif titreşim de vermiş oluyorsunuz. Ama çok sallamak değil bunun anlamı. Hafif ritmik vuruşlar mesela. Yatağına koyup, sırtına, beline küçük vuruşlar. Hafif böyle titreşimi olan yataklar ve beşikler var, bunlardan anneler alıyorlar ve de hakikaten yararlı olduğunu söylüyorlar.

Titreşim bebeğin gazının çıkmasını da kolaylaştırır. Bebeğin sakinleşmesini ve gevşeyip uykuya geçmesini kolaylaştırır. Ritmik sesler ve ritmik vuruşlar, bebeğe piş piş piş piş, e e e e gibi anne karnındakine benzer sesler daha kolay uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu nedenle sallamanın onun için hiçbir sakıncası yoktur. Bebeğinizi sallayabilir, küçük titreşimler veren, hafif sallanan beşikleri kullanabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat