Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeği ilk 1000 gün nasıl beslemeliyiz?

902
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeği ilk 1000 gün nasıl beslemeliyiz?

Hayatımızın en kritik ilk 1000 günü aslında hayatımıza yeni bir misafirin geldiğini fark etmeden önce başlıyor. Hamileliğin ilk 8 haftası kadınlar genelde bu küçük misafirin varlığından habersiz oluyorlar, oysa bu dönem çok önemli bir gelişim evresi. Annelerin, anne adaylarının bu döneme vitamin ve mineral depoları dolu olarak girmesi, hamilelikten önceki dönemde sağlıklı beslenmiş olmaları çocuklarının tüm hayatını etkiliyor.

Her anne çocuğu için tabii ki en iyisini ister. Bebeklerin beslenmesinde de en iyi besinin anne sütü olduğunu hepimiz biliyoruz. Anne sütü gerçek bir mucize çünkü bebeğin ihtiyaçlarına göre gün gün, hatta gün içerisinde bile farklı bir içeriğe bürünerek fiziksel ve zihinsel gelişim için en iyi kaynağı sağlıyor.

Son araştırmalar anne sütünün içerisinde sanılandan çok daha fazla, 700?den fazla faydalı bakteri olduğunu ortaya çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesini teşvik ediyor.

Anne sütü alan bebeklerin obezite riski, anne sütü aldıkları her ay için ilaveten %4 azalıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri anne sütünün düşük protein içeriği. Bu nedenle anne sütü verilemiyorsa düşük protein miktarı ve yüksek protein kalitesi en önemli seçim kriteri.

Proteinin ne kadar değerli bir besin öğesi olduğunu biliyoruz ama bebeklerde yüksek protein alımı ileri yıllarda obezite riskini arttırırken, daha tam olarak olgunlaşmamış minicik böbreklere de oldukça fazla bir yük getiriyor.

İkinci önemli nokta karbonhidrat içeriği. Mamaların etiketlerinde son derece detaylı bir beslenme tablosu var. Burada hem karbonhidrat, hem de şeker içeriği yazar. Bu çok önemli bir ipucu; karbonhidrat miktarı ile şeker miktarı aynı olmalı. Eğer bu iki değer aynıysa devam sütü sadece süt şekeri olan laktoz içeriyor demektir. Yani içerisinde tatlı lezzet verecek nişasta ya da farklı şekerler yoktur.

Bu bebeğimizin aldığı lezzet açısından çok önemli. Tatlı lezzete sahip olmayan devam sütleri tercih ederek bebeğinizin sebze ve meyveler gibi yeni ve sağlıklı lezzetlere daha kolay alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat