Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bazı çocuklar neden zor yemek yer?

27,729
kez izlendi
Puan: 4.16 / 5
Detaylı Açıklama

Bazı çocuklar neden zor yemek yer?

Yeme sorunları özellikle 2 ile 5 yaş arasında görülüyor. Yeme problemleri çocukların büyüme hızındaki düşüşten kaynaklanıyor. Ama asıl yeme problemlerini ortaya çıkaran şey annelerin ve babaların çocuklarını yemeye zorlaması veya ödüllendirmeye çalışması.

Travmaya bağlı olabilir

Çocuklarda küçük travmalar, evcil hayvanın ölümü, arkadaşlarıyla arasındaki ufak bir kavga veya annenin bağırması bile iştahının kaçmasına neden olabilir. Zaten çocukların yetişkin kadar çok yemek yemediğini düşünürsek, iştahının kaçması hiç yemek yememesi anlamına gelir.

Yapılan davranışlara dikkat edilmesi ve yemek yemediğinde çabuk endişelenilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuğun yemek yememesi aç kalması veya çok zayıflayacağı anlamına gelmez. Tam tersine çocuğun o andaki bir probleminden kaynaklanıyor olabilir. Asıl bunun üzerine gidilmeli.

Asıl sorun yemekler değil

Çocuğun neden dolayı üzgün olduğunu, neye karşı tepki olarak yemek yemediğini bulmak ve bunun için çözümler aramak gerekiyor. Ama normalde de çocuklar zaten iştahsız olabiliyorlar. Bu genetik bile olabiliyor.

Anne babadan birisi de çok iştahlı olmuyor ve genelde yemek seçiyorsa aynı özelliğin çocukta da görülmesi çok doğal oluyor. Aslında yeme problemleri biraz da anne babaların endişelerinden kaynaklanıyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat