Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bazı bebekler neden daha geç yürür?

28,163
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Bazı bebekler neden daha geç yürür?

Geç yürüyen bebeklerin çok iyi incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Geç sözü ise genelde 1,5 yaşından sonra yürüyen çocuklar için kullanılır. 1,5 yaşından sonra çocuk yürümüyorsa altındaki nedenin iyi bir şekilde araştırılması gerekir. 

Yürümeyi geciktiren pek çok sebep sayılabilir. Bunlar içinde bizi en çok ilgilendiren çocukların sinir sisteminde bir gerilik olup olmadığını anlamak gerekir. Yani çocuklarda zihinsel yönden bir problem varsa bu motor dediğimiz yürüme fonksiyonlarını da etkileyebilmektedir.

Genelde geç yürüyen çocukların altında diğer sebeplerin araştırılması gerekir. Örnek olarak bu çocuk başını ne zaman tuttu, desteksiz ne zaman oturdu, ne zaman emeklediği gibi şeyleri çok iyi bir şekilde değerlendirmek gerekir. 

1,5 yaşından sonra çocuk yürümüyorsa bunun altındaki nedenin çok iyi araştırılması gerekir. Bu çocukların son derece iyi bir şekilde muayeneden geçirilmesi gerekir. Çok iyi bir anamnez alınması gerekir. Hazırlayıcı faktörler nelerdir diye incelenir. Küçükken geçirmiş olduğu bir enfeksiyon var mı, aileden gelen bir hastalık var mı, anne baba akrabalığı var mı, genetik bir problem var mı, bir sendrom var mı, bir kromozom bozukluğu var mı diye araştırılması gerekir. 

Çocuklarda geç yürüme nedenleri
- Sinir sistemi hastalıkları
- Küçükken geçirilmiş enfeksiyon hastalıkları
- Aileden gelen genetik rahatsızlıklar
- Akraba evliliği
- Genetik sorunlar
- Çeşitli sendromlar
- Kromozom bozuklukları
- Çocuk felci
- Doğuştan kalça çıkıklığı
- Menenjit

Bütün bunlar bulunduktan sonra altındaki yatan sebep de ortaya çıkarılır. Yürüteç kullanmak bir sorun değildir. Ancak 1-2 hafta geciktirir diye düşünenler olabilir. Fakat yürüteç kullanmanın bir sakıncası yoktur. Kilonun az olması veya biraz fazla olması gibi durumlar yürümeyi etkilemez. Bunlar da kısa süreli etkileseler bile çocuklar gene yürümeyi sağlarlar. 

Bazı ilaçları kullanmanın yürümeyi hızlandırdığına dair bir çalışma yoktur. Ayakkabılar da yürümeyi etkilemez. Bütün bu faktörler önemli değildir. Önemli olan sinir sisteminde bir problem var mı veya genetik bir problem var mı diye ailevi problem var mı hastalık var mı diye incelemektir. Bu tip sebepler daha da önemlidir. Her yürümesi geciken çocuğun iyi bir şekilde muayeneden geçirilmesi çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat