Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bayılmanın kalpten kaynaklandığı nasıl anlaşılır?

5,005
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bayılmanın kalpten kaynaklandığı nasıl anlaşılır?

Bayılma çeşitli nedenlerden olabilir. Kalp kaynaklı bayılmalar o kadar sık rastlanmasa da en önemli bayılma nedenlerindendir çünkü işin içinde hayati tehlike vardır. 

Kalbimiz bizim tüm kan dolaşımımızı sağlayan organdır. Kalpte sıkıntı olduğunda vücuda yeterince kan pompalanamaz. Özellikle de kalbin en zorlanacağı yer beyindir, çünkü beyne kan pompalayabilmesi için yerçekimine karşı, yukarı doğru kan pompalaması gerekir. Pompalama gücü düştüğünde beyne giden kan azalır. Beynin diğer organlardan bir farkı vardır. Sadece kan ile gelen oksijeni ve şekeri anında kullanır. Kasımıza kan biraz az gitse deposundan kullanabilir, yağ yakar ve bunun gibi bir şeyler yapar. Beynin böyle bir özelliği olmadığından kan akışındaki azalmaya hemen cevap verir ve bayılma ortaya çıkar.

Peki kalbin bayılma ile birlikte başka ne bulguları olur? Kalp kan pompalayamayacak kadar sıkıntıya girdiğinde ritim bozukluğu ile girerse kişide çarpıntı olur. Nabız düşer. Hastanın nabzına baktığınızda elinizle nabzını çok alamayabilirsiniz. Tansiyonu düşer. Beraberinde hastanın görüntüsünden de anlayacağınız sıkıntılı bir hal oluşur. Nefes alamama, bir nefes açlığı oluşur. Çünkü kan oksijenini akciğerden alır. Oturmaya çalışır, nefes alamaz, boğuluyormuş gibi olur, soğuk soğuk terlemeye başlar. Aynı zamanda hastaya bir korku gelir. Beraberinde kalp bölgesinde baskı, sol kolda uyuşma ve ağrı gibi şikayetler oluşur. Bütün bunlar bayılma ile birlikte olduğunda hemen çok acil bir şekilde hekime başvurulmalı ve kardiyolojik değerlendirilme yapılması gerekir. 

Kalp kaynaklı bayılmalarda hastanın durumu
- Nabız düşüklüğü
- Tansiyon düşüklüğü
- Nefes alamama
- Boğulma hissi
- Halsizlik 
- Soğuk soğuk terleme
- Kalp bölgesinde baskı
- Sol kolda uyuşma, ağrı ve basınç

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat