Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bayılma ne kadar sürer?

40,979
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bayılma ne kadar sürer?

Bayılma saniyeler ile süren kısa bir durumdur. Çünkü beyne kan gelmez. İnsanı ayakta tutan canlılık merkezi kontrolden çıkar, işini yapamaz. Bu durumda beynin kontrol ettiği kaslar gevşer, bayılır, yere düşeriz. Yere düşmenin ardından beynimize kan gelmeye başlar ve kendimize geliriz. Normali budur ancak bayılma uzarsa, o zaman başka şeyler akla gelir.

Örneğin, bayılma 5 - 10 dakika kadar uzadı diyelim. Baygın kalma süresi 5 - 10 dakika sürüyorsa, ciddi bir sağlık probleminin habercisi olacağından, mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Ciddi sorunlar arasında kan şekeri düşüklüğü, kalp ritim bozukluğu olabilir. Bir kişinin yere yatmasına, düşmesine rağmen halen beynine yeterince kan gitmiyorsa ya da kan gitse de kan şekeri düşük olduğundan ayılamıyorsa, beynin enerjisini sağlayacak şeker düzeyi yoktur. Böyle durumlar olabilir.

Uzamış, özellikle yarım saat kadar süren bayılmalarda iki durum ile karşı karşıya olabiliriz. Kalp krizi ya da beyin kanaması bunlardan ilk ikisidir. 25 - 30 dakikayı aşan baygınlıklar kalp ve beyinde oluşan çok ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Artık beyni yeterince kanlandırmak üzere vücut kendini toplayamıyordur. Ciddi bir hastalık yaşıyordur; beyin kanaması veya kalp krizi geçiriyor olabilir. 

Uzun süreli, yarım saate varan, kimi zaman 1 - 2 saat süren baygınlıkların sebei ise psikolojik nedenlerdir. Psikolojik nedenlere bağlı olan baygınlıklar çok uzun süreli olabilir. 

Psikolojik olan baygınlıkların diğer baygınlıklardan farkı, hasta kasılmış, çenesini kilitlemiş olabilir, gözleri sımsıkı kapalı olabilir. Öncesinde zaten bu olayı tetikleyecek stres, üzüntü, bir olay vardır. Çünkü temelde hasta bilinçli yapmaz, ama aslında farkında olmadan ilgi çekmeye çalışıyordur. Bu durumda telaşlanmayabilirsiniz. Bu, ciddi bir durum değil midir, tabii ki ciddidir. 

Bir insanın psikolojisi bu kadar bozulmuşsa, kendi vücudu bunu yapıyorsa demek ki yardıma ihtiyacı vardır. Bu anlamda ciddi, hayati fonksiyonlar anlamında bir kalp, beyin hastalığı gibi bir durum değildir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat