Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bayılma nasıl gerçekleşir?

38,840
kez izlendi
Puan: 4.97 / 5
Detaylı Açıklama

Bayılma nasıl gerçekleşir?

Temelde beyne giden kanın azalması ve beyinde kanlanmanın olmaması ile oluşan bayılmanın tam olarak nasıl gerçekleştiğini öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Bayılma temelde beynen giden kanın azalması durumunda gerçekleşen bir durumdur. Kan şekerinin, tansiyonun düşmesi veya başka bir olay ile beyne giden kan azalır ve beyin kanlanamaz. Beyinde her şeyin merkezi vardır. Bizi ayakta tutan, canlı tutan merkez işlevini yerine getiremez. İşlevini yerine getiremeyince vücudun ve beynin kontrolü gider, bilinç kaybı olur. Bilinç kaybı oluşunca da vücudun kontrolü bozulur. Bizi ayakta tutan kaslarımızdır. Kemiği ayakta tutan kaslardır ve kaslar kasılı haldedir. Beyin kontrolü kaybolunca bu kaslar gevşer ve kaslar gevşeyince de boş bir çuval gibi yere düşeriz. 

Neden bayılırız?

Yere düşme aslında bayılmanın kendini tedavi etme ve koruma mekanizmasıdır. Beyin bilinç kaybolunca kendini yere düşürerek, kasları da kontrolden çıkararak kendisini iyileştirir. Çünkü temelde beyne giden kan az olduğundan, yere düştüğümüzde kalbimiz ile başımız aynı seviyeye gelir. Yerçekimine karşı eşit seviyede olunca beyne giden kan miktarı artar, beyin kanlanınca da bilincimiz yerine gelir. Çünkü normalde kalp, beyne doğru, yukarı doğru yerçekimine karşı kanı pompalamaktadır. Kalp ile beyin yatar pozisyonda olunca tansiyonumuz veya kan şekerimiz düşük de olsa, herhangi bir nedenle beyne giden kan az da olsa, bu pozisyondayken az giden kanla bile beynin kanlanmasını ve beynin işlevlerini yerine getirmesini sağlamış olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat