Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bayılma ile ilgili ne zaman doktora gitmek gerekir?

4,582
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bayılma ile ilgili ne zaman doktora gitmek gerekir?

Bayılma için hangi durumda doktora başvurmanız gerektiğini, bayılma nedeninin nasıl teşhis edilebileceğini öğrenmek için videomuzu izleyin.

Bayılma, hiçbir neden yokken; sadece biraz sıkılma veya aç kalma ile gerçekleşebilir ancak ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Peki ne zaman doktora başvurmalıyız, emin olamıyorsak, bayılma ile birlikte bazı şeylere de dikkat etmemiz gerekir.

Öncelikle bayılma, beynin kanlanmasında azalmaya bağlıdır. Beynin bilinci kaybederek kendisini düşürdüğü ve yerçekimi etkisini ortadan kaldırıp kanlanmayı getirdiği için saniyeler ile süren bir durumdur. 

Bayılma 1 dakikayı geçiyorsa özellikle 5 - 10 dakikaya kadar süren bir bayılma varsa mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bayılmanın beraberinde, hastanın biraz kendine gelmesine rağmen kafa karışıklığı devam ediyorsa, bilinci tam yerine gelmediyse, şaşkın ve kötü haldeyse de doktora gitmek gerekir. Çünkü altta yatan ciddi bir hastalık olabilir ve sorun devam ediyordur. 

Bayılmanın tehlikeli olduğu durumlar

Bayılma ile birlikte nörolojik bazı bulgular varsa, hastanın bir tarafında güçsüzlük, tutmama, felç, uyuşukluk, çift görme gibi sorunlar da görülüyorsa, doktora başvurmak gerekir. 

Bayılma şiddetli bir baş ağrısı ile birlikte gerçekleştiyse beyin kanamasından kaynaklanıyor olabilir.

Beynimizde küçük baloncuklar vardır ve hayat boyunca kalır ama bir gün o baloncuklar kanarsa, beyin kanaması gerçekleşirse, büyük bir hayati tehlike söz konusudur ve mutlaka doktora başvurmak gerekir. Genellikle beyin kanamaları şiddetli baş ağrısına eşlik eden bayılma şeklinde belirti verir. Bu, doktora başvurmanın hemen gerçekleşmesi gerektiği anlamına gelir. 

Bayılmada psikolojik faktörlerin etkisi

Uzun süreli bayılmalar psikolojik nedenlerle de olabilir. Kasılma, bir psikolojik bayılmada da gerçekleşebilir. Bu durumda da doktora başvurmak gerekir ancak buradaki fark hastanın bilinci gerçekte açıktır ama iletişime kapalıdır. Kasılmalar uzun sürer. 

Örnek vermek gerekirse, halk arasında sara olarak bilinen epilepsi nöbetlerinde de kasılma söz konusudur ancak epilepsideki kasılmalar çok kısa süreli olur. Uzun süre sizinle iletişime geçmiyor. Gözleri kapalı ve kasılı kaldıysa telaşlanmanıza gerek yoktur çünkü bu yüksek olasılıkla psikolojik bir bayılmadır. Ama yine de uzun süren bir bayılmada doktora gidip bunu değerlendirmek gerekir. Yapılması gereken bazı basit incelemeler vardır. Kan testi, EKG ve muayane yaptırılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat