Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bayılma engellenebilir mi?

1,290
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bayılma engellenebilir mi?

Bazı bayılmalar nedenine bağlı olarak önlenebilir. Özellikle ergenlikte sıkça gördüğümüz hareketsiz kalmaya, uzun süre ayakların aşağıda sallanması şeklinde oturma sonucu aniden kalkarak gelişen bayılmalar önlenebilir. Ergenlik yaşındaki kişi uzun süre masa başında oturacaksa, ayaklarının altına bir tabure koyarak uzatabilir ya da yataktan veya masadan kalkarken yavaş yavaş doğrulursa kan, dolaşıma katılarak beyne rahatça gideceği için bayılmalar önlenebilir. 


Bazı insanların özellikle hastane ortamında kan görme, hatta hastaneye gideceği düşüncesi, kan alınması gerektiğine dair şey söylendiği anda, bu düşünce ve tecrübenin hafızadan geri getirilmesi bile bayılmalara neden olabiliyor. Bu nedenle kan tutması olan kişileri işleme hazırlamak, korkacak bir şey olmadığına dair telkin etmek gerekir. 

Çok küçük çocuklarda ve uğunma (katılma) olan bebeklerde de ciddi bayılmalar görülebiliyor. Burada çocuğun ağlamasını önlemek için dikkatini dağıtmak ya da dikkatini başka bir yere yönlendirerek ağlamanın başlamasını ve dolayısıyla katılmanın önlenmesini sağlamak gerekir. 

Kimi zaman ergenlik dönemindekiler özellikle bayılacağı zamanı hissedebilirler. İlk önce beyne giden kan akımının düşmesine bağlı olarak görüntü kaybı, bulanık görme ya da göz önünde pulcuklar, karartılar dolaşması gerçekleşir. Ellerde uyuşma, kişinin içinde bir fenalık hissi, bazen de bulantı hissi söz konusu olabilir. Bu durumda kişinin kendini korumaya almak için en yakın ve emniyetli yere oturması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat