Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bayılan ergenlere nasıl müdahale edilmeli?

3,160
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bayılan ergenlere nasıl müdahale edilmeli?

Bayılan bir ergen ile karşılaştığımızda hemen solunum ve dolaşımın yeterli olup olmadığına bakmak gerekir. Solunum yeterliliğini test etmek için ağız önüne eğilerek nefes alıp verişin olup olmadığı veya göğüs kafesi hareketinin olup olmadığını test edebiliriz. Eğer kişi soluk alamıyorsa, solukluk ilk başta yüzde, özellikle ağız çevresinde gerçekleşir; ilerleyen saniyelerde ve dakikalar içerisinde ise morluklar görülür. Dolaşım ve solunum vücutta birlikte çalıştıkları için solunumu test ederken dolaşımın da mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bunun için de en pratik yöntem, bayılan bir kişiye ilk müdahale yapılmadan önce el bileğinin dış yani, boyun ya da kasıktan nabız olup olmadığına bakılmasıdır. 


Ergenlerdeki bayılmaların altında kan akımının yavaşlaması, kalbe giden kanın yavaş akımı söz konusu olduğu için kişinin dizleri ve bacakları göğüs-kalp mesafesinden yukarı kaldırarak, dolaşımda kan aktarımını artırmak, dolayısıyla beyne giden kanı artırarak bayılma durumunu düzeltmek mümkündür. 

Ergenlerde bayılma söz konusu olduğunda ilk yardım sırasında en önemli noktalardan biri de solunum yolunun açık alıp olmadığının kontrol edilmesidir. Kişinin nefes alış verişi için eğer ağızda ifrazat, kan veya başka bir madde varsa, gövdeyi başı ile birlikte yan çevirmek, ağzını temizlemek ve ondan sonra tekrar en ideal pozisyon olan sırt üstüne geçirmek önemlidir. Bayılan kişinin başını hafif, 45 derece kadar geriye doğru tutarsak, en rahat nefes alma pozisyonu da yakalanmış olur. Solunumun ve dolaşımın olmadığı zaman acil müdahale olarak profesyonel kişilerce ağızdan suni solunum ve kalp masajı yapılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat