Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bayılan çocuğa ilk yardım nasıl yapılır?

7,320
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bayılan çocuğa ilk yardım nasıl yapılır?

Bayılan çocuk ile karşılaştığımızda ilk yapmamız gereken hayati işlevlerini kontrol etmektir. Bunlar da tabii ki solunum ve dolaşımdır.

Solunumun kontrolü için ağza eğilerek nefesin alıp alınmadığı, göğüs kafesinin hareketi bize yardımcı olan yöntemlerdir. Ağız çevresinde bir morarma başlıyorsa gaz alışverişinde bir problem ya da dolaşım ile ilgili bir problemi göstermektedir. Solunum ve dolaşım birlikte işleyen mekanizmalar olduğu için bilekten, şah damarından, boyundan veya kasıktan nabzın varlığı değerlendirilerek solunum ve dolaşımın ilk yardımına yönelmek gerekir.

Bayılma sırasında yapılması gerekenler

Zaman zaman bayılmalar bir epilepsi nöbeti ile birlikte gerçekleşiyorsa, çenede kasılma veya boğaz kaslarında kasılma görülebilir, ağızda ifrazat ya da kusma, kan gibi fazla atıklar olabilir. Burada yapılabilecek en önemli şey hastayı gövdesi ve başı ile birlikte yan çevirerek, ağızdaki ifrazatın dışarı atılması, solunum yollarının açık olması sağlanmalıdır. Bunu sağladıktan sonra en uygun pozisyon hastanın sert, pürüzlü olmayan, kesici cihazların ya da maddelerin olmadığı bir ortamda yatırılması, hava yolunun açılması ve başın çok hafif, 45 derece kadar geriye getirilmesidir. Eğer solunum, yani gaz alışverişi, solunum alışverişi hiç yoksa, ağızdan ağza suni solunum yapmak da çok önemlidir. Tabii ki bunu da profesyonel bir destek ve yardım ile öğrenmek  gerekir.

Dolaşımı desteklemek için yapılacak en kolay şey bacakların gövdeden, yani kalp hizasından en az 45 derece yukarıya yükseltilerek kalbe giden kanın artışının sağlanmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat