Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Başımın arkası ağrıyor, neden olabilir?

277,407
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Başımın arkası ağrıyor, neden olabilir?

Baş ağrısı ile yakınan hastaların büyük bölümünde enseden, arkadan gelen baş ağrısı söz konusudur. Genelde ağrı arkadan başlar. Hasta bunu arkadan gelen, yüze yayılan ve gözü etkileyen şiddetli bir ağrı olarak tanımlar. Bu ağrı migrendir. Çocuklarda pek görülmez. 


Erişkinlerde ense bölgesinden başlayarak baş bölgesine kadar olan ağrılar migren belirtisi olabilir. Genelde iş hayatı başladığında, stres arttığında diş sıkma artar. Bununla birlikte gerilim baş ağrısı denen ense, çene kaslarında spazm artar. Kaslar tam kafanın arkasına yapışır ve zorlanma nedenli ağrı görülür. 

Erişkinlerde migren ile gerilim baş ağrısı birlikte görülür. Enseden itibaren başı ağrıyanlar boyunlarının da sertleştiğini ifade ederler. Başın arkasının ağrıması bazen tansiyon yüksekliğine bağlı da olabilir. Genç yaşta da artık tansiyon sorunu sık görülmektedir. Sadece boyundaki kas spazmı ve gerilim de başın arkasında bir ağrıya neden olabilir. Boyun fıtığı ve benzeri durumlar baş ağrısı yapmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat