Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Barış Manço nasıl bir çocukluk geçirdi?

61,738
kez izlendi
Puan: 3.78 / 5
Detaylı Açıklama

Barış Manço nasıl bir çocukluk geçirdi?

Sevgili ve rahmetli Barış Manço 1 Ocak 1943 tarihinde İstanbul'un meşhur Zeynep Kamil Hastanesi'nde dünyaya geldi. Ama göbek adı Kamil konmadı. Barış'ın tam adı Mehmet Barış Manço'dur.

Aileden sanatçı

Annesi rahmetli Rikkat Uyanık ünlü bir Türk müziği solistiydi. Barış'ın çok çelimsiz bir çocuk olarak büyümesine karşılık 5 kilo olarak dünyaya geldiğini söyler. Bayağı tombik, ele avuca gelen bir çocuk.

Fakat küçük yaşlardan itibaren geçirdiği birtakım rahatsızlıklar nedeniyle çelimsiz düştü. Bu da çok sıkı bir beslenme uygulanmasına rağmen pek sonuç vermedi ve Barış hep o bildiğimiz tipik, incecik, narin kişi olarak kaldı.

Müziğe 1,5 yaşında başladı

Çocukluğu hep Kadıköy'de geçti. Babasıyla annesi Barış 3 yaşındayken ayrıldılar. Barış baba sevgisine biraz hasret olarak geçirdi çocukluk günlerini.

Barış Manço'nun müziğe ilgisi 1,5 evet yanlış duymadınız tam 1,5 yaşında başladı ve yine inanmayacaksınız söylediği ilk şarkı unutulmaz Kiss Me Again adlı şarkıydı.

Öztürk Serengil elinden tuttu

Annesi Barış'taki bu yeteneği sezince onu Ankara'da bir gazinoya götürdü. Gazinonun sanatçılarından biri de rahmetli Öztürk Serengil'di.

Öztürk dedi al bu çocuğu bak bundan bir şey olur mu ve müzik dünyasında Barış Manço'nun elinden tutan ilk kişi de ünlü şovmen, ünlü sinema oyuncusu rahmetli Öztürk Serengil olmuştu.

Barış saksafon çalmayı çok istiyordu, fakat ciğerleri yetersizdi saksafon çalması için. Bu nedenle önce bir gitar aldılar kendisine ve daha sonra da devamı geldi.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat