Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Balın doğal olduğu nasıl anlaşılır?

23,622
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Balın doğal olduğu nasıl anlaşılır?

İster petek, ister süzme bal olsun renk, tat, koku gibi duyusal özelliklerine bakarak balın gerçeğini sahtesinden ayırt etmek olanaksızdır. Öte yandan balda antibiyotik ya da veteriner ilacı gibi kalıntılar da olabilir, balda kalıntı olup-olmadığını da duyusal yöntemlerle anlamak imkansızdır. Doğal ve saf balı anlamanın tek yöntemi laboratuvar analizidir. İleri teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda deneyimli uzmanlarca yapılacak analizler, gerçek balın sahte baldan kuşkuya yer vermeyecek biçimde ayırt edilmesini sağlar.

Bu sebeple bal alırken öncelikle yıllar içerisinde güvenilirliğini kanıtlamış markalı balları tercih etmek son derece önemlidir, zira açıkta satılan ballarda riski tüketici, markalı ballarda ise riski ambalajlayan firma taşır. Ambalajın üzerinde parti numarası, dolum tarihi, son kullanma tarihi, firma adı adresi, telefonu gibi ürün ve firma kimliğini açıkça belli eden ibarelerin bulunmasına ve kapakta garanti bandı olmasına dikkat ediniz. Tüm bunlara ilave olarak markayı üreten firmanın, kalite kontrol sistemini ve bal konusunda uzman, deneyimli kadroya sahip olup olmadığını hijyen, şartlarda üretim yapıp yapmadığını sorgulayınız.   

Her ne kadar petekli ballarda hile yapılmayacağı yolunda bir inanış varsa da bu ballar da arıya şeker yedirilmek suretiyle imal edilebilmektedir. Ayrıca arıcılıkta kullanılan ilaç uygulamalarının pek çoğu direk petekler üzerinde kalıntı bırakmaktadır. Dolayısıyla petekli balda kalıntı riski yüksektir ve bu sebeple süzme ballar tercih edilmelidir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki doğal bal sadece Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği?ne uygun olarak satışa sunulabilir. Zira bal olmadığı halde isminde bal geçen bazı ürünler ?Bal Aromalı Şurup? adı altında satışa sunulabilmektedir ve bu durum etiketlerinde kolayca okunacak formatta belirtilmemektedir. Bu ürünleri bal zannederek almamak için, aldığınız ürünün etiketini iyice okuyunuz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat