Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bakanlar kurulu nedir?

1,036
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bakanlar kurulu nedir?

Bakanlar kurulunun teşkilat yapısı, kuruluşu ve çalışma esasları Anayasa'da belirtilmiştir. Anayasa'nın 109. maddesinde bakanlar kurulunun kuruluşu hükme bağlanmıştır. 

Bakanlar kurulu, başbakan ve bakanlardan oluşur. Başbakan cumhurbaşkanı tarafından TBMM'deki milletvekilleri arasından atanır. Bakanlar ise Başbakan tarafından TBMM üyesi olan milletvekilleri arasından ya da milletvekili seçilme yeterliliği olan kişiler içinden seçilebilir. Bakanların görevine başbakanın önerisi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından son verilebilir. 

Bakanların seçilmesi ile ilgili mekanizma başbakanın bakan olmasını istediği isimlere cumhurbaşkanına önermesi ve cumhurbaşkanının bu isimleri uygun bulduğu takdirde ataması şeklinde çalışır. Bir bakanın görevden alınması için de başbakan cumhurbaşkanına öneride bulunur ve görevden almayı cumhurbaşkanı gerçekleştirir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat