Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bağlamada parmak vurma tekniği nedir?

16,029
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Bağlamada parmak vurma tekniği nedir?

Parmak vurma tekniği, parmaklarla perdeler üzerine vurarak ses elde etme tekniğidir. Sol el ile uygulanabildiği gibi sağ el ile de uygulanabilir. Bu tekniğin bilinen diğer adı şelpedir.

Parmak vurma tekniği her müziğin icrasında kullanabilir. Bu teknikle bağlama çalarken estetik bir görünüm oluşturulabilir.

Parmak tekniği kendi içinde üç farklı çalma biçiminden oluşur.Bu tekniklerden ilki bağlamayı sağ elin parmaklarıyla yukarıdan aşağıya ya da aşağıdan yukarıya tellere bütün halinde vurarak çalma tekniğidir.

2. parmak tekniği tel çekme tekniğidir. Bu teknikte bağlama, telleri parmak yardımı ile tek tek çekerek çalınır. Tel çekme tekniğinin bağlama üstünde ideal uygulanma yeri gövde ile sapın birleştiği dar kısımdır. Bu teknik eşiğin üzerini elin alt kısmı ile kapatarak da çalınabilir. Bu şekilde kapalı bir ton elde edilir. 

3. parmak tekniği parmak vurma tekniğidir. Perdelerin üzerine parmağın vurup çekilmesi ile uygulanır. Sağ elin parmaklarıyla perdeye vurularak ses çıkartılır. Melodinin kurgulanmasında her iki kullanılarak farklı tınılar elde edilebilir.

Şelpe tekniğinde görsel olarak en güzel çalma şekli bu üç tekniğin harmanlanması ile elde edilir.

Parmak vurma tekniği temelde Güneybatı Anadolu yöresinde yaşayan yörük Türkmenler'in kullandığı bir tekniktir. Bu teknikle her türlü ezgiyi çalabilmek mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat