Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi meyve sularını tüketebiliriz?

3,780
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi meyve sularını tüketebiliriz?

Meyve suları bağışıklık sistemimizi destekleyerek bizleri birçok hastalıktan korur. Meyve sularının hücre yenilenmesinden doku onarımına; deri, diş ve göz sağlığımızdan kan yapımına kadar birçok faydası vardır. 

Vücudun çalışması sırasında oluşan ve çevreden solunan sigara dumanı, kirli hava gibi faktörler nedeniyle çok sayıda oksidanla, zararlı madde ile karşılaşılır. Bunlar reaktif serbest radikaller olarak adlandırılır ve reaktif serbest radikaller kalp hastalıklarına, diyabete ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıklara neden olur. Ama bu oksidanlara karşı oluşan ve vücudumuzu koruyan maddeler vardır ve bunlara antioksidan denir. Antioksidanlar vücuda zararı olan oksidanları zararsız hale getirmekle görevlidir. 

Antioksidanları en kolay elde etmenin yolu meyve suyu içmek. Meyve suları içerdikleri antioksidan vitaminlerle virüs ve bakterilere karşı savaşan en önemli maddeler. Bunlar oksidanları etkisiz hale getirir. Antioksidan vitaminlerin başında C vitamini gelir.  Vücutta yapımı mümkün olmayan ve besinler yardımı ile aldığımız C vitamini yetersizliğinde enfeksiyon ve kronik hastalıklara yakalanma riskimiz artar. Çünkü C vitamini vücudumuzu bakteri, mantar ve virüslere karşı koruyan nötrofilleri (akyuvarlar) içerir. 

C vitamini yetersizliğinde vücudumuzu savunan nötrofiller azalır. Bu durum hastalıklara davetiye çıkarır. Meyve ve meyve suları bol miktarda C vitamini içeriği ile vücut direncimizi artırara yaz ve kış aylarında bizi birçok hastalığa karşı korur. Vücudun direncini artırmak için her mevsim meyve suyu, özellikle de portakal ve vişne suyu tüketmeyi ihmal etmeyin. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat