Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bağışıklık sistemini güçlendirmede sütün önemi nedir?

1,616
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bağışıklık sistemini güçlendirmede sütün önemi nedir?

Bağışıklık sistemi bizi mikropların saldırılarından koruyan en önemli savunma aracımızdır. Bu sistem öncelikle mikropların vücudumuza girmesini ve yayılmasını engelleyerek onları etkisiz hale getirir. Ayrıca hastalık yapıcı kimyasalların vücudumuzda birikmesini önler ve bizi çevremizdeki radyasyon gibi tehlikelerden korur. Kısacası, bağışıklık sistemimiz bizi hastalıklardan koruyan en önemli kalkandır. Bağışıklığımızı ne kadar güçlü ise soğuk algınlığı, nezle ve diğer bulaşıcı hastalıklara o kadar az yakalanırız. Bağışıklık sistemiz bunu yaparken yapısında proteinlerin bulunduğu antikor adı verilen maddelere ihtiyaç duyar. Antikorlar vücuda giren mikroplarla savaşan bağışıklık sisteminin unsurlarıdır. 

Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için vücudumuzun proteinlerin yanı sıra vitaminlere de ihtiyacı vardır. A, B2, B6 ve B12 vitaminleri, bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan vitaminlerdir. B6 vitamini B grubu vitaminleri arasında bağışıklık sistemi için en gerekli olanıdır. İşte süt, bağışıklık sistemimizi güçlendiren protein ve vitaminleri bolca içeren en önemli besin kaynaklarımızdan birisidir. Bu nedenle bulundukları ortamda mikroplarla teması fazla olan okul çağındaki çocukların, yıldan yıla bağışıklıkları azalan yaşlıların, bulaşıcı hastalıklara yakalanma risklerini azaltmak için düzenli olarak süt ve süt ürünlerini tüketmeleri gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli olarak süt içelim ve içtiğimiz sütlerin de ambalajlı sağlıklı olmasına özel olarak dikkat edelim.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat