Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bağımlı kişilik bozukluğu neden olur?

3,101
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bağımlı kişilik bozukluğu neden olur?

Bağımlı kişilik bozukluğunun nedenleri arasında en önemlisi anne baba tutumudur. Özellikle annenin müdahaleci tutumları çok etkilidir. Çocuk üzerinde annenin büyük etkisi vardır. Bu nedenle annenin olumsuz her türlü tutumu çocuğu etkileyecektir.

Annenin çocuğa yaklaşımı önemli ölçüde belirleyici etkiye sahiptir. Özgüvenli çocuklar yetiştirenler de, bağımlılık geliştirebilecek çocukları da yetiştirenler annelerdir. Kişilik özelliklerini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Bağımlı kişilik bozukluğunda en önemli faktör annedir. Özellikle erken çocukluk döneminde çocuğu eleştiren, müdahale eden anne çocuğun korkak, içe dönük, güvensiz olmasına neden olur. Sonraki davranışlarında da çocuk annesinin onayı olmadan herhangi bir adım atmaktan kaçınır.

Kaçınan kişilik bozuklukluğunun da bağımlı kişilik bozukluğuna eşlik ettiğini söyleyebiliriz. Bağımlı kişilik bozukluğu yaşayan çocuklar ilerde sorumluluk almaktan kaçınan, kararsız bireyler haline gelirler

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat