Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Az kanamalı âdet görme ne anlama gelir?

28,939
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Az kanamalı âdet görme ne anlama gelir?

Bazı kadınlar günde sadece 1 pedi anca kirlettiklerinden bahsederler. Kanamanın ikinci güne zor geldiğini söylerler. Bizim muayeneden önce soracağımız ilk soru, bu durum hep böyle miydi yoksa bir süredir mi böyle devam ediyor olacaktır. Çünkü bazı kadınlar gerçekten de çok az âdet kanaması yaşar. Hatta dünya üzerinde hiç âdet kanaması doğru düzgün görmeyen ve üreme foksiyonunu yitirmeyen bazı kabileler bulunmaktadır. Yani kabile kadınları hiç âdet kanaması görmüyor ancak kabile gayet güzel varlığını sürdürüyor. Demek ki böyle bir şey mümkün ve doğurganlık için herhangi bir sorun teşkil etmiyor. 


Âdet kanamasının azalması şikayeti ile gelen kadın için yaplan muayenede, ultrasonografi ve bazı kan incelemelerinde doğurganlık ile ilgili herhangi bir sorun saptamazsak, bu durumun normalin bir varyasyonu olduğunu ve bunun kişinin yapısı olduğunu düşünürüz. Buna ek olarak, yaş ilerledikçe âdet kanamasının miktarı doğal olarak azalır. Burada doğurganlık ile ilgili herhangi bir sorun yoktur ancak âdet kanamasında bir azalma söz konusudur. 

"Önceden âdet kanaması çok fazla ya da normaldi, şimdi ise çok azalmış durumda" gibi bir durum söz konusu ise, bu durumda kadında başka sorunlar da saptanabilir. Bununla birlikte normal düzen içind olmayan ama yeni kullanılan bir ilaç, yan etki olarak âdet kanamasını azaltabileceği gibi, düzenli olarak kullanılan doğum kontrol hapları da âdet kanamasının daha az olmasına neden olabilir ve bu durum normal olarak kabul edilir. Hormonlu spiral adını verdiğimiz spiraller âdet kanamasının azalmasına neden olur ve bu da bir yan etki olarak kabul edilebilir. 

Tüm bunların dışında hiçbir nedene bağlı olmadan, yaş ile birlikte ve doğurganlık fonksiyonunda herhangi bir azalmaya neden olmayacak şekilde âdet kanamasında azalma görülebilir veya doğurganlık özelliğinin azalması ile birlikte âdet kanamasında azalma görülebilir. Özellikle menopoz dönemine yakın kadınlarda bu olabileceği, farklı pek çok nedene bağlı olarak erken menopoz, kendini âdet kanamasında azalma görülebilir. Buna bağlı olarak herhangi bir şüphesi olan kadın bir uzman doktora görünerek âdet kanamasının azalma nedeninin araştırılmasını sağlayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat