Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ayva reçeli için ayvalar nasıl hazırlanır?

66,360
kez izlendi
Puan: 4.30 / 5
Detaylı Açıklama

Ayva reçeli için ayvalar nasıl hazırlanır?

Lezzetli ve iyi bir ayva reçeli yapmak için öncelikle büyük ayvalar seçmelisiniz. Ayvaların pişirme sırasında kaybolmaması, erimemesi için reçel yapımında sulu değil, etli ayvaları tercih etmenizde fayda vardır. Ayvalar mümkün olduğunca büyük, lekesiz, çürümemiş, hasarsız ve rengi koyu olmalıdır. Renginin koyu sarı olması olgunluk açısından da önemlidir. 

Ayva reçeli yapmadan önce hazırlık aşaması

Reçel yapımına ayvaların kabuklarını soymakla başlayın. Ayvanın kabuklarını soyduktan sonra, onları 2'ye kesin. Sonra içersindeki çekirdekleri ufak bıçak yardımı ile çıkartın ancak çekirdekleri atmayın, bir kenara ayırın. Çekirdekleri ayva pişerken renk katması için içerisine koyacağımız için bir süzgecin içerisinde doldurun. 

Ayvaları reçel içerisinde kullanacağınız şekilde isterseniz küp küp, isteniz de halkalar halinde kesin. Küp küp kesmesi hem daha kolaydır, hem de ekmeğin üzerine rahatlıkla koyulur. Bu nedenle küp küp kesmeyi tercih edebilirsiniz. 

Ayvayı önce yarım daireler, daha sonra onları 3'e bölerek de kesebilirsiniz. Yarım limonun suyunu bir kabın içerisine sıkıp limon suyunda bekleyin. Böylece ayvaların kararmasını önlersiniz. Ayva reçeli için gerekli malzemeleri ve yapılış aşamalarını adım adım öğrenmek için "Ayva reçeli nasıl yapılır?" videomuzu izleyebilirsiniz. 

Şimdiden afiyet olsun.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat