Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ayın hangi günlerinde hamile kalma şansı yüksektir?

207,446
kez izlendi
Puan: 4.78 / 5
Detaylı Açıklama

Ayın hangi günlerinde hamile kalma şansı yüksektir?

Gebeliğin oluşabilmesi için kadının yumurtlama zamanına yakın bir zamanda cinsel ilişkiye girilmesi gerekmektedir. Yumurtlama zamanı kadından kadına değişikliklik göstermekle birlikte, aynı kadında aydan aya değişik günlerde de olabilir. 

Geçmiş dönemlerde kadınlar ateş takibi yaparak yumurtlamanın tahmini zamanını hesaplayabilirlerdi. Ancak günümüzde gebelik testi kadar kolay yapılabilen "ovulasyon testi" adı verilen testlerle, bu yumurtlama zamanının tahmini işlemi sağlanabilir. Ovulasyon testleri idrar ile yapılan ve hormonların değişimine bağlı olarak yumurtlama zamanını saptamaya çalışan bir testtir. 

Normal şartlarda 28 günde 1 defa âdet gören bir kadının yumurtlama zamanı yaklaşık olarak 14. gün civarındadır. Âdetin 1. gününden itibaren hormonal aktivitelerinin başlamasıyla yaklaşık 14. gün civarında yumurtlama durumu meydana gelir.

Yumurtlamadan 14 gün sonra herhangi bir döllenme olmamışsa kadın tekrar âdet görür. Aslında kadının yumurtlama tarihi, âdet kanamasının başladığı ilk günden sonra 14. güne denk gelir.

Hamile kalmak uygun zaman hesabı nasıl yapılır, öğrenmek için videomuzu izleyebilirsiniz: Hamile kalmak için en uygun zaman nasıl anlaşılabilir?

Yumurta, yumurtlama olduğu zaman 24 saate kadar canlı kalır. Erkek spermi ise kadın vücudunda 48 saate kadar canlı kalır. Ancak tekrardan kaliteli bir spermin yapılanabilmesi için en az 72 saatin geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle ideal ilişki zamanlaması yaklaşık olarak 2 günde 1 defa olmalıdır. Çünkü 2 günde 1 defadan daha fazla ilişkide bulunulduğunda spermler kalitesiz olabilir, daha geç cinsel ilişkide bulunulduğunda ise yumurtanın birleşmesi sağlanamayabilir.    

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat