Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı artar?

1,433,877
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Ayın hangi döneminde hamile kalma şansı artar?

Bir ay içerisinde verimliliğin en yüksek olduğu dönem kadının yumurtlama gününe en yakın olan 3 - 4 günlük dönemdir. 28 günde bir âdet gören bir kadında âdetin ilk gününden diğer ilk gününe 28 günlük süreci olan bir kadında âdetin 14. günüdür. 

14. güne yakın olan 10 ile 14. günler arasında gebelik şansının en yüksek olduğu, yumurtlamanın olacağı süreçtir. Ama siklusun uzunluğuna göre bu kadından kadına değişken bir süreçtir. 

Örneğin 30 günde bir âdet gören hastada, yumurtlama günü 16. güne kayar veya 26 günde bir âdet gören bir hastada 12. güne kayar. Bunu hesaplayabilmesi için çok basit bir yöntem vardır ancak dönemi hesaplamak için âdet periyodunu bilmek gerekir

Âdetin ilk gününden diğer ilk gününe kadar olan süreci sayısal olarak bulduktan sonra, bundan 14 çıkartarak yumurtlama gününü kesin olarak hesaplanabilir. Ama yumurtlamanın tam hesaplanan gün olacağının da bir garantisi yoktur. 

Dolayısıyla örnekteki hesaba göre gebeliği yakalayabilmek için bugüne yakın olan son 4 günlük aşamada, yani 10 ile 14. gün arası cinsel ilişkinin en sık yapılması gereken süreçtir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat