Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ayak sağlığına uygun ayakkabı nasıl olmalıdır?

1,778
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ayak sağlığına uygun ayakkabı nasıl olmalıdır?

Ayak sağlığı için en uygun ayakkabıların spor ayakkabılar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Satın alacağınız ayakkabıyı elinize alıp iki tarafından bastırdığınızda, kırılmanın ayakkabının burun bölgesinde olmasına dikkat edin. Burun bölgesinde katlanma olmayıp ayakkabının tam ortasında katlanma meydana geliyorsa ayak sağlığına uymayan ayakkabı söz konusudur.

Ayaktaki vinç mekanizması sayesinde parmaklar kıvrıldığı zaman topuk kendine doğru çekilir. Bu fizyoloji ile ayakkabı arasında benzerlik son derece önem taşır. Bu nedenle ayak fizyolojisine uygun ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayak sağlığına uygun ayakkabının topuk kısmı topuğu sıkı bir şekilde kavramalı, yumuşak olmamalı ve iki parmakla bastırıldığında kolay ezilme göstermemelidir. Ayakkabının burun kısmı ise topuğun aksine yumuşak olmalıdır. Burun kısmı bir parmak kadar boşluk şeklinde ve yuvarlak kesim olmalıdır.

Ayak sağlığına uygun ayakkabının taban kısmı sert olmayan dışarıdaki şok etkiyi emebilen kıvamda olmalıdır. Ayakkabıyı iki elinizle büktüğünüz zaman kolaylıkla bükülmemesi ayakkabının ayak sağlığına uygun olduğunu gösterir.

Ayak sağlığına uygun ayakkabı için  topuk kısmı oldukça önem taşır. Ayakkabıda topuk kısmının düz olmasından ziyade iki santim topuk olması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat